Merdon Arrow 2016 Results

Merdon Arrow Prizes
Archer Club Award
captain of the arrow Southampton AC Nathan Warr
Lieutenant of the arrow Forest of Bere Bowmen John Taylor

 

Merdon Arrow Colour Prizes
Archer Club Award
Gold Colour Prize Sway Bowmen Steve Humphries
Red Colour Prize Gosport Bowmen Stephen Cooper
Blue Colour Prize Chichester Bowmen John Foley
Black Colour Prize Sway Bowmen Colin Mckenzie
White Colour Prize Southsea AC Mark James

 

 

Gents Longbow
Archer Club HITS GOLDS SCORE
Nigel Kelly Southampton 45 2 210
Paul Eggett Merdon Bowmen 42 3 207
Mick Hayman Sway 40 4 164
Geoff Buss BL Society 26 3 129
Tim Ship Southampton 25 1 92
Dermot Mckeone AC Delco 24 0 90
Paul Glover AC Delco 15 0 60
David Green Alton & Four Marks 9 2 45

 

Ladies Longbow
Archer Club HITS GOLDS SCORE
Michelle Baker Alton & Four Marks 29 2 143
Catherine Fairlamb Alton & Four Marks 20 2 94
Sandie Baigent Sway 20 1 69

 

Gents Barebow
Archer Club HITS GOLDS SCORE
Steve Wombwell RNSCA 65 6 356
Mick Benwell Forest of Bere 52 3 275
Rene le Bouebec Eastbourne 39 1 159
Andy Travers Talisman 28 1 106

 

Ladies Barebow
Archer Club HITS GOLDS SCORE
Sarah Hurcomb Tenzone 49 1 206

 

Gents Recurve
Archer Club HITS GOLDS SCORE
Barry Du-Crow Southampton 72 5 565
Don Rifflart Gosport 71 8 551
John Taylor Forest of Bere 72 7 526
Dave Edmondson Sway 72 10 518
Gary Carr AC Delco 72 4 503
Steve Humphries Sway 72 3 498
Tom Dawkins Merdon Bowmen 71 3 464
John Fullick Gosport 68 4 446
Andy Dawkins Merdon Bowmen 72 1 446
Ian Glover AC Delco 71 2 438
Dean Kimber Gosport 71 2 435
Andy Willis Hampshire Scouts 66 5 426
Colin Mckenzie Sway 70 3 426
Phil Butler AC Delco 70 2 424
Mark James Southsea 66 3 388
David Allen Talisman 67 1 387
Tim Campbell Southsea 64 2 341
Keith Tatman Talisman 62 2 305
Derek Potts Talisman 53 0 273
Dean Chambers Talisman 48 3 263
Norman Wilde Sway 50 1 245
Stephen Cooper Gosport 48 2 230
David John Sway 43 0 196

 

Ladies Recurve
Archer Club HITS GOLDS SCORE
Kristal Derrick Hampshire Scouts 61 4 393
Yvonne John Sway 64 2 342
Hannah Mitchell Southsea 58 1 300
Kate Humby Gosport 47 0 177
Sonia Wells Hampshire Scouts 31 1 149
Debbie Wakeham Gosport 34 0 147
Sam Parker Hampshire Scouts 24 0 82

 

Junior Male Recurve
Archer Club HITS GOLDS SCORE
Lewis Foster Forest of Bere 71 33 457
Oliver Ryan Talisman 45 1 203

 

Junior Female Recurve
Archer Club HITS GOLDS SCORE
Rebecca Giddings Forest of Bere 69 4 388

 

Gents Compound
Nathan Warr Southampton 72 27 656
John Foley Chichester 72 19 632
James Muffitt AC Delco 72 16 606
Graham Rosamond AC Delco 72 9 582
Andy Constable Bowmen of Petersfield 72 1 539
Alan Walker AC Delco 72 5 535
David Minter Portsdown 67 10 427

 

Ladies Compound
Kerys Knight NAC 72 14 604
Claire Butcher Southampton 72 7 585